SenioPort

Europas führendes Stellenportal für die häusliche Senioren-Betreuung

Nordic Walking dla seniora

Veröffentlicht von editor am Do, 09/05/2013 - 15:31

Niezależnie od wieku człowiek nie powinien rezygnować z aktywności fizycznej. Ruch na świeżym powietrzu to dawka pozytywnej energii, która wzmacnia kondycję i poprawia humor. Jeszcze większą radość przynoszą wspólne ćwiczenia z przyjaciółmi lub rodziną. I właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się obecnie Nordic Walking -  idealny sposób na spędzenie wspólnego czasu dla seniora i jego opiekuna. 


Dyscyplina amatorów

Nordic Walking to najprościej marsz z kijkami. Został wynaleziony w Finlandii jako sposób na całoroczny trening dla narciarzy. Szybko jednak stał się dyscypliną, która podbiła serca amatorów. Bo „marsz skandynawski” można uprawiać w każdym wieku i praktycznie wszędzie: w górach, w lesie, czy w miejskim parku. Warto dodać, że Niemcy (obok Norwegii i Finlandii) są obecnie jednym z największych ośrodków Nordic Walking w Europie. Co więcej, dyscyplinę tą uprawia spory odsetek osób starszych. Nic dziwnego, bo to dobry sposób na zatrzymanie młodości!

 

Dla stawów i układu krążenia

Nordic Walking zaleca się osobom starszym po złamaniach i kontuzjach, które nie
mogą pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia. Marsz w umiarkowanym, a nawet
wolnym tempie jest wystarczającym wysiłkiem, gdyż wbrew pozorom angażuje pracę mięśni praktycznie wszystkich partii ciała. Spacery z kijkami zaleca się również seniorom z rozpoznaną osteoporozą oraz zmianami zwyrodnieniowymi. Nie ma także żadnych przeciwwskazań, by taki sport wybrały osoby z problemami kręgosłupa, czy stawów. - Nordic Walking to dyscyplina odpowiednia dla seniorów, ponieważ nie wymaga zbyt dużego obciążenia organizmu. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu poprawia krążenie, działanie układu oddechowego, kondycję fizyczną i ogólne zdrowie. Ponadto kije zapobiegają nadwyrężeniu stawów oraz pomagają utrzymać równowagę – argumentuje Joanna Traczyk z Centrum Nordic Walking dodając, że nie ma wielu przeciwwskazań dla tego sportu. - Dyscypliny tej nie mogą uprawiać osoby, które mają zalecone ograniczone poruszanie się, z niektórymi urazami ortopedycznymi (złamania, zwichnięcia) oraz cierpiące na ostre przypadki chorób przewlekłych. Jeśli zatem warunki fizyczne nie są przeszkodą, warto zachęcić seniora do wiosennych spacerów. Zanim jednak wyjdziemy w teren, trzeba odpowiednio dobrać kijki, bo w Nordic Walking kije to podstawa.

 

Kijki idealne

Po pierwsze kijki powinny być lekkie, w marszu mają w końcu pomagać, a nie stanowić dodatkowe obciążenie. Po drugie, bardzo istotną kwestią jest ich wysokość. - Dobierając odpowiednią długość kija stajemy w płaskich butach, w których będziemy chodzić i zaciskamy dłoń na rękojeści kijka. Łokieć powinien być zgięty pod kątem 90 stopni - wówczas długość kija jest odpowiednia do naszego wzrostu. Zaleca się także, aby podczas kilku pierwszych marszy wypróbować różne długości kijków i dopiero po takich próbach zdecydować się na zakup własnych. W tym miejscu należy podkreślić, że kije do Nordic Walking to nie to samo, co kije narciarskie lub kije do trekkingu - instruuje Joanna Traczyk. Nieco łatwiej jest ze strojem do Nordic Walking. Tutaj należy zadbać przede wszystkim o wygodne obuwie sportowe oraz swobodny strój, który nie ogranicza ruchów. Jeśli to wszystko już mamy, pozostaje tylko motywacja!

 

Motywacja to podstawa

Jak w każdej dyscyplinie, tak i w Nordic Walking potrzebna jest mobilizacja. Zachęcenie seniora do aktywności fizycznej bywa niekiedy trudne. Joanna Traczyk radzi, by zacząć od zajęć grupowych, w gronie przyjaciół lub rodziny.  - Warto pamiętać, że aspekt towarzyski dla seniorów jest bardzo ważny. Starsze osoby będą się czuły mniej skrępowane wśród rodziny i przyjaciół, jednak można też spróbować wykupić seniorowi lekcję z trenerem, co dodatkowo zmotywuje go do aktywności fizycznej - tłumaczy. Spacery z opiekunem będą również świetną alternatywą. Wspólne zajęcia często sprzyjają otwartości i szczerej rozmowie. Dzięki temu opiekun będzie mógł lepiej zrozumieć potrzeby osoby, którą się zajmuje. Ponadto przy takiej aktywności fizycznej łatwo zapomnieć o swoich niedomaganiach, co może wpłynąć na pozytywne nastawienie do świata lub być jednym z elementów terapii antydepresyjnej. I co najważniejsze, w amatorskim Nordic Walking nie liczy się tempo, nie liczą przebyte kilometry - każdy daje z siebie tyle, na ile go stać. To ma być po prostu przyjemny spacer, w którym kijki odciążą stawy. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, czy dana osoba może uprawiać Nordic Walking, warto skonsultować się z lekarzem.

Aleksandra Powierska