SenioPort

Europas führendes Stellenportal für die häusliche Senioren-Betreuung

Blaski i cienie pracy za granicą

Veröffentlicht von editor am Do, 27/06/2013 - 16:19

Zaczyna się od marzeń: praca za granicą, większe zarobki, może kariera, a może zamieszkanie tam na stałe…
Kiedy przychodzi do wyjazdu, pojawiają się wątpliwości, ale i wielkie nadzieje. Jakie są zalety pracy za granicą?
Na co należy uważać?

 

Daleko od domu

Najczęściej wymienianą wadą pracy za granicą jest rozłąka z bliskimi. W nielicznych przypadkach za granicę wyjeżdża cała rodzina. Przeważnie, tylko jeden z małżonków jedzie do pracy na kilka miesięcy lub dłużej. Odległość, poczucie osamotnienia w nieznanym miejscu i niepewność odczuwa się wtedy dotkliwiej. Na szczęście, w dzisiejszych czasach  telefony i Internet przynajmniej w minimalnym stopniu pozwalają walczyć z tęsknotą.

 

Lepsze zarobki

Praca za granicą przyciąga przede wszystkim obietnicą wyższych zarobków. I w miażdżącej większości przypadków, nie są to obietnice bez pokrycia. Zarobki w Niemczech potrafią być kilkukrotnie wyższe niż te oferowane w Polsce. Dla przykładu: pielęgniarka pracująca w Niemczech zarabia średnio 2000 - 3000 euro miesięcznie, opiekunka osób starszych - od 1500 do 2500 euro. Nic więc dziwnego, że Polacy chętnie podejmują ryzyko i wyjeżdżają, aby za granicą zgromadzić oszczędności.

 

Język częstym wyznacznikiem stanowiska

Choć płynne posługiwanie się językiem obcym nie jest wymagane, a często wystarczą tylko podstawy, to poziom znajomości języka może wyznaczać nam ścieżkę naszej kariery zawodowej za granicą. Im gorzej znamy język ojczysty kraju, w którym zamierzamy podjąć zatrudnienie, tym niższe stanowisko i mniejsze zarobki zostaną nam zaoferowane. Jeśli więc zależy nam na atrakcyjnej pracy, nasz wyjazd powinien być poprzedzony intensywnym kursem językowym.

Dodatkowym utrudnieniem, ale już raczej nie przeszkodą, jest nieznajomość obyczajów i kultury danego kraju. W takim przypadku jest nam trudniej odnaleźć się w nowym otoczeniu i określić swoją pozycję w społeczności.

Również nieznajomość przepisów prawnych może okazać się źródłem problemów i nieporozumień. Nie wolno zapominać nam o tym, że zmieniamy kraj, w którym przebywamy, a więc również prawo, do którego powinniśmy się zastosować.

 

Szersze horyzonty

Wyjeżdżając do pracy za granicą jesteśmy nastawieni na ciągłe wykonywanie powierzonych nam obowiązków. Nie da się jednak uniknąć konfrontacji z ludźmi, których kulturę i zwyczaje przyjdzie nam poznać. Nie da się również zamknąć oczu i nie obserwować miejsc, które nas otaczają. Dzięki temu, wyjazd do pracy za granicę staje się również sposobem na poznawanie świata i ludzi oraz źródłem wiedzy.  

Wizyta w innym kraju to również najlepszy i najszybszy sposób na naukę języka. Nie tego podręcznikowego, ale potocznego, używanego w praktyce.

 

Cenne doświadczenie

I wreszcie, praca za granicą to cenne doświadczenie, które z pewnością okaże się dużym plusem podczas ewentualnych późniejszych rozmów kwalifikacyjnych. Także nasz charakter zyska podczas takiego wyjazdu - staniemy się bardziej odporni psychicznie, pewni siebie i wytrwali, a dodatkowo nauczymy się ze spokojem reagować na nowości i duże zmiany w naszym życiu.